Jeyan Gedik

Moda ve Değişim

Teknolojinin ilerlemesiyle insanların içine düştüğü yalnızlık duygusu giderek daha da belirginleşiyor.Ve bunun sonucu olarak tüm duyguları daha tutkulu yaşama isteği modaya yansıyor.Günümüz insanı paylaşamayınca kendine dönmeye başlıyor.Yalnızlık ,insanı kişiselleşmeye itiyor.

Modayı incelediğimiz zaman toplumun bir yansıması olarak görürüz.İnsanların beklentileri moda trendlerini etkiler.Geçmiş yıllardaki trendlerin moda olması aslında geleceğe karşı güvensizlikten kaynaklanır.İnsanlar risk almaktansa, denenmiş şeyleri birtakım değişiklilerle yeniden kullanmayı tercih ediyorlar.

2000’lerin başından itibaren artık kendi stilini yaratmak ,tarzını belirlemek moda olmaya başladı.Herkesin yaptığını yapmak ,taklit etmek ,kopyalamak artık ucuz olmakla aynı anlama geliyor moda dünyasında.Artık ,farkı ve kaliteyi yakalayan dikkat çekiyor.Taklit eden değil.Nedeni ise;insanların aldıkları ürünün kaliteli ve almaya değer olduğunu anlaması için bazı kriterlere sahip olması şart.Bunların başında ise diğerlerinden farklı olması ,bir stile sahip olması ve belli kalite standartlarını yakalamış olması geliyor.Bu da ,biz tasarımcılar için şu anlama geliyor;Dünyadaki rekabet ortamında ayakta kalmanın yolu üründe ve hizmette faklılaşma,ileri ve yeni teknolojilerin kullanımı ve yüksek kaliteli üretim.Yani ürettiklerimiz mal değil ,markalı ürünler olması gerekiyor.

Bundan 10-15 yıl önce neyin moda olduğunu kesin olarak söyleyip sınırları çizebilirken,şimdi,neyin moda olacağı konusunda net bir çerçeve çizemiyoruz.Yıllar önce modanın başkenti Paris, tüm dünya modasını yönlendirirken, artık,New York ,Milano,Londra da moda merkezleri arasında bulunuyor.Bir modacıya göre 2008 yazının rengi kırmızı iken diğerine göre mor olabiliyor.Modaya artık çeşitlilik hakim.Değişik kültürlerden gelen tasarımcılar sadece kendi kültürlerini yansıtan tasarımlar yaparken bazıları ise bu kültürü bir diğeriyle karıştırıp sunmayı deniyor.Yada ,kendisinden çok uzak bir kültürü koleksiyonunun ana teması olarak kullanıyor.

Doğu ve batıda trendler birleşiyor. Bu iki kültürün birbirini etkilediğini açıkça görmek mümkün.. Tasarım , tamamen doğu yada batı odaklı olmamalı, mükemmel bir dengeye sahip olmalıdır Bu düşünceden yola çıkıp, tasarımlardaki global etkinin artmasını göz önünde bulundurarak ,uluslararası kullanılabilirliği olan ürünler ortaya çıkabilir.

Türk tasarımcılar bu konuda çok şanslı.Çünkü ülkemiz konum olarak medeniyetlerin birleştiği noktada bulunuyor.Çok zengin ve çeşitli kültürleri bir arada görebiliyoruz.Etrafımızda bize malzeme olacak o kadar çok seçenek var ki…

Kısacası ,özgün olmak, farklı olmayı da beraberinde getiriyor.Genel hatlarıyla ,günümüz modasının çizgilerini takip edip, kendimize uyarlayarak farkı yakalayabiliriz.

Modanın kurbanı olmadan ,sizinle bütünleşen ,içinde ,kendiniz gibi hissettiğiniz kıyafetleri giymek sizi daha mutlu edecek.