Jeyan Gedik

Moda İnsanın Kendisine Yakışanı Giymesi mi?

Yoksa yeni çıkan trendleri yansıtan kıyafetleri kendisine yakıştırması mı?

Ya da giydiklerimiz “bizi” mi yansıtıyor yoksa “olmak istediğimizi” mi?

Bence, moda; kitleleri peşinden sürükleyen akımdır. Bir ortama özgü ortaklaşa yaşama, davranma, düşünme biçimi, yeni olan her şeye bağlanan bir gerçek… Çünkü modanın bulunmadığı bir yerden, etkilemediği bir davranıştan, zaman diliminden ya da toplumdan söz edilemez. Tarihçiler bütün toplumlarda takıların ve giysilerin süsleyici bir özellik taşımanın yanı sıra zenginliği, benimsenmiş olan dini ya da toplumsal durumu belirten simgeler olduğunu ortaya koymuşlardır.

Fakat ,moda tanımı dendiginde aklımıza ilk gelen sey,insanın kendisine yakışanı giymesi denilir.
Peki,insanın kendisine yakışan modamıdır?Tabiki degildir.

Modaya körü körüne baglanmak yerine yılın trendlerinin, bize yakışan çizgilerini ve renklerini kendimize uygulayabiliriz.Yakışmayan,üzerimizde hoş durmayan bir kesimi yada rengi sadece moda diye giyerek, trendy degil ,moda kurbanı olmuş oluruz.
Bu yüzden ,öncelikle vücudumuzu çok iyi tanımak,kusurlarımızı ve güzel yanlarımızı iyi bilmek,kendimize yakışan renk ve kesimler hakkında bilinçli olmak gerekiyor.Bunu yaparken de kendimize karşı dürüst olalım ki dogru seçimi yapabilelim.Yani aynanın karşısında pembe gözlükleri çıkarmak lazım…Genel hatlarıyla bunu bildikten sonra,yılın trendlerini bire bir değilde, bize uygun şekilde takip edip , günün modasını yakalayabiliriz.
Giydigimiz kıyafetler bizimi yansıtıyor yoksa olmak istedigimizimi?Dogrusu,olmak istedigimiz kişi olabilirsek,işimiz kolaylaşacak.
İçinde rahat hissettiginiz sizinle bütünleşen, kendinizi yansıtan giysileri giyerek ,degişik kombinasyonlar deneyerek ,aksesuarlar kullanarak cok farklı tarzlar yaratmak mümkündür.İlle de modaya uymak yerine farklı olmayı seçmek de bir tercih.Ama bunu yapabilmek belli bir kültür birikimi ,bakış açısı ,gerektiriyor.Yani her yiğidin harcı degil kendi tarzını yaratmak.

Moda kaynakları, akımları tarih boyunca değişim göstermiş, bir çok olaydan etkilenmiştir. Bunların sonunda da karmaşıklaşmaya başlamıştır. Tarihsel bazda modanın geçmişine göz atarsak bu değişimleri ve etkileri daha iyi anlayabiliriz.

Son 30 yılda, modanın geçirdiği evrim, toplumda çağdaş bölünmelerle paralellik göstererek, çeşitliliğin artması, sosyal gruplar arasındaki karmaşık ilişkiler ve değişik sosyal gruplar arasındaki iletişimin büyümesi yönünde oldu. Baskın tarzdaki değişiklikler, değişik sınıflardaki kişilere hızla iletildi. Bu süreçte üst sınıftaki insanlar model olarak büyük rol oynadılar.